How To Get All Of Your Nutrition From Food

Constructing A Meal Plan

Food Costs

Since you've already demonstrated enough patience to get to these final stages of creating a nutritionally-complete meal plan, hopefully you will oblige me in taking a brief interlude to discuss food costs. After all, one of the reasons people want to avoid taking a multivitamin is because they are perceived to be too expensive. In reality, a top-quality multi costs about a dollar a day, but we'll save that for another discussion. Here you can see our meal plan with the food costs added in:

Nutritionally Complete Meal Plan With Food Costs
Nuts and Seeds: 1 cup ($1.93)
Beans: 1 cup, dried ($0.43)
Whole Grains: 1 cup, dried ($0.36)
Dark Leafy Greens: 2 cups, raw ($1.17)
Mushrooms: 1 cup, raw ($1.07)

Adding this up gives me a grand total of $4.96. In other words, I have just demonstrated that a single man in 21st century United States of America can almost meet his daily nutritional needs, using a 100% plant-based diet, which is healthy and balanced according to a general consensus of standards, on less than $5 a day. I'm sure you will agree that is truly amazing! But even if you aren't totally astounded, at the very least you must admit that it is a heck of a lot cheaper than we are led to believe.

One caveat. These prices are based on my own bill from a local grocery store. Actual prices may vary from place to place, and from time to time. Plus, we still have a few adjustments to make that will raise the cost a bit. As you will see, how much it will go up is up to you.

Now back to the issue at hand. We need to take care of those final few pesky issues: calcium, vitamin D, vitamin B3, and vitamin B12. Let us conclude our meal plan by making a few final adjustments.

Last Reviewed: 16-02-07